Adımızı Siz Koymak İstemez Misiniz? Başkanım…

Başkanlık sistemi, Cumhurbaşkanlık sistemi, tek adam vb. bunların hepsi aynı sistemin farklı şekillerde önümüze sunulması için kullanılacak veya kullanılmış isimler.

Önce ”Başkanlık sistemi nedir?” in cevabını verelim.

Başkanlık sistemi, devlet yönetiminde tek bir kişinin hükümet etme ve devleti yönetme esasına dayalı siyasi sistemdir. Parlamenter sistemden en büyük ayırt edici özelliği, Kuvvetler ayrılığı ilkesi benimsenmemektedir. Gelin biraz Başkanlık sistemi gelirse Cumhurbaşkanına(Başkana) verilecek yetkilere bakalım;

  • Bakanları atamak ve görevlerine son vermek
  • Kamu yöneticilerini atamak ve görevlerine son vermek
  • Sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilan etmek ve sıkıyönetim ve olağanüstü hal kararnamesi çıkarmak
  • Yükseköğretim Kurulu üyelerini seçmek
  • Üniversite Rektörlerini seçmek
  • Anayasa Mahkemesi üyelerinin yarısını, Danıştay üyelerinin yarısını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısını ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin yarısını seçmek.

 

Bunlar sadece birkaçı, bunlar gibi daha birçok tartışılması gereken anayasal madde söz konusu. Başkanlık sisteminin temeli Başkana ülke adına tam yetki vermekten ibarettir. Yani bizim ”Demokrasi” kavramımıza tam olarak uymamaktadır.

Ancak ısrarla ”Başkanlık sistemi bu şekilde iyidir, bu haliyle mükemmel olacak.” tarzında konuşmalar, tartışmalar yapılıyor.

Sanki Başkanlık sistemi ülkemizde onaylansa ülkedeki bütün Terör olayları, Siyasi problemler vb. olaylar anında çözüme kavuşacak ve Dolar bir anda 1 lira ya düşecek gibi lanse ediliyor. İşte bu noktada çok büyük bir hata yapılıyor ve insanların algılarıyla oynanmaya çalışılıyor.

Örneğin; Başkanlık sistemi ile yönetilen kimi ülkelerde yolsuzluk, adam kayırma, diktatörlüğe yatkınlık gibi olumsuz olayların artmasıyla birlikte birçok ülke parlamenter sisteme veyahut başka yönetim sistemlerine geçiş yapmışlardır, bunu biliyor muydunuz? Tabiki hayır. Çünkü bunlardan hiçbir yayın organında veya sosyal medya ortamında bahsedilmiyor.

Benim burada asıl vurgulamak istediğim, eğer bir sistem değişikliği, anayasal değişiklik yapılacaksa; Halka bu sistemi eksi yönleriyle, artı yönleriyle, getiri ve götürüleriyle şeffaf bir platformda açıklanması gerektiğidir. Sadece ”Bu sistem bizim kurtuluşumuzdur.” veya ”Başkanlık sistemi kesinlikle berbat bir sistemdir.” tarzındaki yorumlar ve yapılan propagandalardan kaçınmalıyız.

Toplum olarak pek fazla okuyan ve araştıran bir toplum değiliz, bu bir gerçek. Televizyonlarda ne görüyorsak, sosyal medyada ne okuyorsak hiçbir araştırma yapmadan hemen bu gördüklerimizi kendi nezdimizde onaylıyoruz.

Sizlerden tek ricam, internet denen teknoloji harikasını doğru kullanmaya çalışın. Karşınıza çıkan ilk bilgiyi doğru kabul etmeyin, araştırın ve bilginin peşinden koşun.

 

Bugün bir kitap alın ve okumaya başlayın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s